Профілактика стомлення школярів

/Files/images/i (1).jpg

Поради психолога

Батьки хочуть бачити своїх дітей успішними і з самого початку шкільного життя прагнуть використовувати будь-яку можливість для їх розвитку: додаткові заняття з іноземної мови, музична школа, індивідуальні заняття з учителем по математиці, різні студії.

Проте фахівці вважають, що шанси школяра виправдати очікування сім'ї часто залежать лише від його витривалості. Про те, до чого можуть привести шкільні перевантаження і як з ними боротися, розповідає Майя Соколова, кандидат медичних наук дитячий невролог Клініки головного болю і вегетативних розладів академіка Олександра Вейна.

Від чого вони втомлюються?

Причин для перевтоми у школярів більш ніж достатньо. Надлишок інформації призводить до того, що дитина просто перестає її сприймати і нічого не запам'ятовує. Та і спілкування з учителями та однолітками − незалежно від того приємні воно, викликає емоції або ні − вимагає від нього великої напруги.

Причому втомлюватися інтелектуально діти починають ще в початковій школі: до першокласника пред'являються нові−підвищені−вимоги, розумові навантаження збільшуються, відповідальність зростає.

Наступний небезпечний рубіж−старші класи. У перехідному віці у підлітків змінюється гормональний фон−організм і так постійно знаходиться в стані стресу, а інтелектуальні перевантаження удвічі ускладнюють його роботу.

Недивно що старшокласники часто скаржаться на головний біль, сонливість і апатію.

Батьки рідко звертають на це увагу: «Які твої роки, щоб хворіла голова, та і чого їй хворіти?». І лише особливо дійшлі мами вирушають з дитиною до лікаря. На прийомі з'ясовується, що навантаження в школі переходить усі розумні межі, а скарги дитини − закономірний наслідок перевтоми.

Синдром непосидька

Попередити наслідки перевтоми можна, якщо вчасно звернути увагу на головні проблеми сьогоднішнього часу − синдром дефіциту уваги з гіперактивністю.

Дитині не сидиться на місці. Вона не може довго слухати учителя починає якусь справу і тут же переключається на інше. Потім усе кидає і хапається за третє. То плаче, то сміється.

Часто б'ється, що-небудь ламає. Перед сном стає легкозбуджуваною. Змучена мама і папа ведуть дитину до психологів, лікарів. Там школяру ставлять діагноз: синдром дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ). Батькам «непосидька» пояснюють, що, як ні парадоксально, але така неприборкана активність може бути наслідком розумової перевтоми.

Школяр з дефіцитом уваги зовсім не відстає в розвитку від своїх однокласників, а в чомусь навіть випереджає. Але він ніколи не записує домашнє завдання, постійно відволікається на уроках, вчиться нестабільно: в його щоденнику десяток (п'ятірок за старою системою оцінювання) і четвірок − п'ятірок (трійок) порівну. У нього часто виникають проблеми з однолітками. Він не може «поводитися добре», не тому, що не хоче, а тому що не може.

Фахівці пояснюють, що голова таких дітей може продуктивно працювати лише впродовж 10−15 хвилин, після чого дитина«відключається»на 3−5 хвилин, щоб накопичити енергію. Для того, щоб підтримувати активність мозку в цей період, школяр інтенсивно рухається: бігає по класу, смикає сусідку по парті за кіски і пускає паперові літачки у вікно.

/Files/images/1_124.jpg

РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ ДІТЕЙ З СИНДРОМОМ ДЕФІЦИТУ УВАГИ:

1. У своїх стосунках з дитиною дотримуйтеся«позитивної моделі». Хвалите її в кожний раз, коли вона цього заслужила, підкреслюйте успіхи. Це допоможе зміцнити упевненість дитини у власних силах.

2. Уникайте повторень слів«ні»і не«можна».

3. Говорите стримано, спокійно і м'яко.

4. Давайте дитині тільки одно завдання на певний відрізок часу, щоб вона змогла його завершити.

5. Для підкріплення усних інструкцій використовуйте зорову стимуляцію.

6. Заохочувайте дитину за усі види діяльності, що вимагають концентрації уваги (наприклад, робота з кубиками, розфарбовування, читання).

7. Підтримуйте чіткий розпорядок дня. Час прийому їжі, виконання домашніх завдань і сну повинно відповідати цьому розпорядку.

8. Уникайте по можливості скупчення людей. Перебування у великих магазинах, на ринках, в кафе чинить на дитину надмірно стимулюючу дію.

9. Під час ігор обмежуйте дитину лише одним партнером. Уникайте неспокійних, шумних приятелів.

10. Оберігайте дитину від стомлення, оскільки воно призводить до зниження самоконтролю і наростання гіперактивності.

11. Давайте дитині більше можливостей витрачати надмірну енергію. Корисна щоденна фізична активність на свіжому повітрі: тривалі прогулянки, біг, спортивні заняття.

12. Постійно враховуйте недоліки поведінки дитини. Дітям з синдромом дефіциту уваги властива гіперактивність, яка неминуча. Але вона може утримуватися під розумним контролем за допомогою вищезазначених заходів.

/Files/images/img6.jpg

10 порад для здорового розуму і твердої пам'яті

√Не вимагайте зайвого

Не варто пред'являти дитині завищених вимог. Якщо ваша«програма» не зацікавить дитину, то скількиб вона не займалася, засвоїти її школяру буде складно. Не корите його за відсутність феноменальних успіхів, адже психоемоційне навантаження від цього тільки зросте. Запропонуєте дитині на вибір декілька шляхів самореалізації: спорт, творчість, хобі.

√Встановите режим дня

Розумові навантаження можна полегшити, якщо дотримуватися правильного розпорядку дня. Молодші школярі не повинні лягати спати пізніше за 22 години і робити уроки «проти ночі». Режим дня потрібний і в канікули, щоб потім легше було перебудуватися на робочий лад.

√Зміцнюйте імунітет

Порадьтеся з лікарем і складіть для дитини програму гартування і спортивних занять. Не забувайте також про прийом полівітамінних комплексів в осінній і весняний періоди. Ці заходи допоможуть школяру позбавитися від частих хвороб, що посилюють втому. Пам'ятаєте: щоб прийти в себе після хвороби, включитися в роботу, дітям треба не менше двох тижнів.

√Потурбуйтеся про відпочинок

Від втоми допомагає чергування розумових і фізичних навантажень. Просидівши годину за підручниками, школяр потребує прогулянки на свіжому повітрі, активних ігор і спілкування з друзями.

√Заварите чай

Після школи або перед сном давайте дитині трав'яний чай, він розслаблює, допомагає емоційно розрядитися. Особливо корисний при розумових перевантаженнях чай з м'ятою, мелісою, валеріаною і пустирником. Не давайте дітям лікарські препарати без рекомендації лікаря!

√Зробіть масаж

Розумовій перевтомі сприяють також проблеми з поставою. М'язовий каркас школяра ще не зміцнів, а від довгого сидіння за столом дитина сутулиться − в м'язах виникає напруга, що провокує головний біль. Запишіть школяра на лікувальну фізкультуру й плавання. А розслабитися після навчального дня йому допоможуть м'які погладжувальні рухи в області шийно-комірної зони, волосистій частині голови і м'язів обличчя.

√Перевірте зір

Дитина повинна регулярно відвідувати офтальмолога, адже причиною розумової перевтоми можуть бути і проблеми із зором. Через те, що школяр недостатньо чітко бачить навколишні предмети, він постійно знаходиться в напрузі і сильніше втомлюється.

√Не забувайте про правильне харчування

Для нормальної роботи головного мозку необхідно, щоб харчування було повноцінним і різноманітним. Особливо корисні «для голови» молоко, сир, кефір, сир, м'ясо, риба, яйця, зелень, бобові, гриби, горіхи, насіння, банани і морепродукти.

√Будьте для дитини прикладом

Старайтеся самі вести здоровий спосіб життя і правильно харчуватися. Приклад батьків, краще за будь-які поради, навчить школяра стежити за своєю фізичною і розумовою формою.

√Масаж для звивини

Ці процедури допоможуть дитині і«відпочити головою», і підготуватися до розумової праці.

Масаж кінчиків пальців рук, лоба і вушної раковини впродовж однієї хвилини.

Кліпса на вухо: лівополушарникам−на праве, і навпаки. Ставиться на верхню частину вуха на одну годину. Найбільш ефективні магнітні кліпси. Але можна використовувати і звичайні білизняні прищіпки.

Джгути на кисть, мізинець, великий палець до 10 хвилин. Потім легкий масаж. Лівополушарникам−на праву руку, і навпаки. В якості джгутів можна використовувати гумки для бігуді.

√Пальцьові ігри.

Кiлькiсть переглядiв: 1039

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.