Тема: Втома і перевтома. Попередження перевтоми.

Після цього уроку ви дізнаєтеся про:
- втому і перевтому, причини їх виникнення;
- поради різних людей щодо зняття перевтоми та її значення для здорового способу життя підлітка;
- необхідність збереження власно життя і здоров’я, їх важливість для всього суспільства;
- вправи на зняття втоми під час занять і роботи.
Не втомлюється лише той, хто не працює. Народна мудрість Звідки з’явилась втома? Термін «втома» з'явився в 1984р. у США, але сам феномен швидкої і тривалої стомлюваності, фізичної сла­бості, розбитості відомий з початку століття. Подібні стани описували­ся лікарями ще наприкінці XIX століття під різними назвами: депресивний синдром, неврастенія тощо. Людина володіє колосальними резервними можливостями і при оптима­льному їх використанні домагається найвищого розвитку. Однак, життя сучасної дитини наповнене безліччю обов'язків. Зазвичай робо­чий день школяра не обмежується власне навчальними заняттями, а містить у собі відвідування різномані­тних гуртків, секцій, студій тощо (при цьому далеко не всі з них дитина відвідує за власним бажанням). Часу на повноцінний відпочинок при цьо­му практично не залишається, діти погано висипаються. Фізичні, психологічні, інформаційні перевантаження неминуче призводять до зниження працездатності – втоми, стомлення, стомлюваності і перевтоми -, до підвищення неуваж­ності дітей.
Що таке втома? До розвитку втоми призводять антигігієнічні умови навколишнього середовища (недоброякісне повітря, підвищена вологість, запиленість, недостатнє освітлення тощо), недостатнє харчу­вання, недосипання або неспокійний сон, перевантаження розумовою працею, важкі нервово-психічні переживання.
Втома - це стан, що спри­чиняється інтенсивною і тривалою роботою, характеризується тимчасо­вим зниженням працездатності, виражається зниженням кількості та якос­ті роботи і погіршенням координації функцій. Втома перш за все виявляється у збільшенні кількості помилок. Внаслідок втоми знижується гострота зору, погіршується слух, змінюється стійкість виразного бачення і електрична чутливість ока. Коли треба припиняти роботу: з настанням втоми чи до її появи? Досвід показує, що краще працювати до втоми, а після цього мати до­статній час для відпочинку. В процесі відпочинку після посильної праці втома проходить і навіть підвищується працездатність. Відпочинок після втоми - це засіб підвищення трудової витривалості. Правильний режим праці і відпочинку - вирішальний чинник охорони здоров'я кожної людини.
Як зняти втому? Для цього існує комплекс фізичних вправ, що не потребують якоїсь спеціальної підготовки, а лише затрату невеликого часу – це:
1. Потягування (мал. 1).
2. Нахили, повороти, колові рухи голови (мал. 2).
3. Нахили тулуба (мал. 3).
4. "Берізка" (мал. 4).
5. Віброгімнастика за А. А. Мікуліним (мал. 5).
6. Самомасаж м 'язів шиї (мал. 6).
Що таке стомлення? Не можна плутати втому із стомленням. Стомлення - це виявлення втоми, що супроводжується ослабленням організму, відчуттям деякої розбитості, небажанням працювати. Що таке стомлюваність? Крім втоми і стомлення, існує ще стомлюваність. Під цим терміном розуміють більшу або меншу схильність тієї чи іншої особи до втоми. Стомлюваність організму залежить від цілого ряду факторів і передусім від стану здоров'я, харчування, зовнішнього середовища (стану повітря, освітлення тощо), змісту навчального матеріалу. Як не допустити стомлення організму? Необхідно чергувати фізичну працю із розумовою і навпаки. А також робити невеликі перерви між проміжками виконання роботи.
Під час перерви:
• зміни місце — вийди з кімнати, пройдися по квартирі чи навколо будинку;
• зміни вид праці — вимий тарілки, винеси сміття чи зро­би ще щось корисне;
• можеш попоїсти, випити чаю, перекинутися кількома словами з домашніми;
• у жодному разі не вмикай телевізор! Фільм, мультик можуть заволодіти твоєю увагою й надовго відволікти те­бе від уроків;
• щоб розслабити втомлену спину і розім'ятися, виконай кілька вправ.
Що таке перевтома? Якщо втомлена людина продовжує працювати або відпочинок її був недостатній для відновлення сил організму, то втома від наступної роботи ніби нашаровується на попередню і поглиблюється. Якщо такий стан три­ває деякий час, то настає перевтома організму.
Перевтома - це вже тривалий розлад в організмі, хронічне захворю­вання, яке проявляється різними ознаками: ослабленням мислення, сприй­мання, засвоєння, пам'яті, уваги; головними болями, порушенням норма­льного сну, безсонням, погіршенням апетиту, апатією. Перевтомлена лю­дина втрачає на певний час працездатність. Отже, перевтома - це хвороб­ливий стан організму, і така людина потребує тривалого відпочинку, а іноді навіть і лікування. Як не допустити значної перевтоми? Щоб не допускати перевтоми, бажано використовувати такі поради: > переглянути власний режим дня; > уникати надмірного, непродуктивного напруження; > спробувати зайнятися іншими видами діяльності; > постійно дбати про спокійний сон; > добиватися чергування напруженої розумової діяльності з фізичною працею, вправами, спортом. Поради підліткам від вчених і лікарів.
А ось, що радить видатний російський фізіолог М.Є. Введенський для профілактики як втоми, так і перевтоми:
1. Ставати до роботи після нічного сну, а особливо після літнього відпочинку поступово.
2. Вибрати свій індивідуальний ритм роботи, наприклад, швидкість читання книги (дуже швидкий темп читання книги або письма швидко втомлює довільну увагу).
3. Дотримуватися звичайної послідовності в діяльності.
4. Встановити правильне чергування відрізків праці й відпочинку.
До сказаного можна додати декілька рекомендацій, запропонованих фізіологом праці В.В. Єфімовим:
1.Сидіти бажано на м'яких, без гострих країв (щоб не перетискати вени ніг) меблях з м'якою, трохи відкинутою спинкою.
2.Хребет треба тримати по можливості прямо, щоб уникати його викрив­лення (під час творчої роботи, яка не потребує писання, читання чи інших дій, можлива лежача поза, при якій поліпшується кровообіг головного мозку). Щоб менше нахилятися, сидячи за столом під час читання, книгу краще класти на похилу підставку. Що ж сприятиме активній роботі та не допускатиме втому людини?
До факторів, які забезпечують найбільш сприятливі умови для розумової діяльності, належать:
1.Режим дня.
2.Правильний відпочинок.
3.Стиль праці.
4.Правильне харчування.
5.Гігієна місця праці.
6.Сон.

Тож будьте здо­рові!
Треба, щоб ви розуміли, що необхідно поставити справу так, щоб змолоду дбати про своє фізичне вдосконалення, не допускати перевтоми, вести здоровий спосіб життя.

Загартовування повітрям, сонцем, водою

Загартовування - один з ефективніших засобів профілактики захворювань. Воно позитивно діє на механізми пристосування до холоду та жари, послаблює негативні реакції нашого організму на зміни погоди.
Загартовування треба починати з повітряних ванн. Вранці, удень або ввечері, добре провітривши кімнату (щоб температура повітря була близько 18оС), швидко роздягніться на 3 хвилини. Потім щодня збільшуйте тривалість ванн на 5—15 хвилин, але не викликаючи сильного почервоніння шкіри!
З кожним днем час від початку повітряного охолодження до появи «гусячої шкіри» буде збільшуватися. Коли воно досягне 3-5 хвилин, ви вже готові до більш холодних ванн (при температурі повітря +14оС – +19оС), які проводять по такій же схемі. Повернувшись у приміщення, обітріть кисті рук, передпліччя, шию, груди, спину, потім ноги (гомілки, стегна), поперек і живіт вологим рушником, губкою або просто долонею, змоченою теплою водою (30оС — 36оС). Рухи повинні бути спрямовані від периферії до центру.
Ефективний спосіб загартовування органів подиху – нічний сон у постійно провітрюваному приміщенні або на свіжому повітрі. Улітку при температурі повітря, не нижче +14оС — +18оС. Загартовування підвищує стійкість до вірусних і бактеріальних заражень, від простудних захворювань і тим самим значно продовжує строк активного творчого життя людини. Повітря, вода й сонце - головні фактори загартовування. Гартувати свій організм необхідно кожному. І починати це можна в будь-якому віці, але завжди ретельно контролюючи своє самопочуття. Загартовування не повинне супроводжуватися порушеннями сну, погіршенням апетиту, зниженням працездатності. Тимчасовими протипоказаннями до загартовування є захворювання, що супроводжуються підвищенням температури, гіпертонічні кризи, приступи бронхіальної астми, ниркові й печінкові коліки, важкі травми, харчові токсикоінфекції. Як тільки захворювання або його загострення ліквідоване, можна приступати до процедур, що гартують, спочатку місцевим, потім загальним. Але не забудьте, що якщо перерва перевищила 14 днів. Усе треба починати спочатку. 1-1,5 хвилини, поступово довівши їх до 1,5-2 годин. Ці процедури підвищують стійкість організму до тривалих і слабких холодових впливів. Повітряні ванни можна поєднувати з виконанням домашніх справ. Через 10-15 днів починайте поєднувати повітряні ванни з місцевим загартовуванням-ходінням босоніж по підлозі протягом 3 хвилин, щодня збільшуючи його тривалість на одну хвилину, довівши її до 1,5-2 години. Дітям і людям похилого віку спочатку треба ходити по підлозі в тонких шкарпетках і лише потім – босоніж. Після процедури за 2—3 хвилини варто вимити ноги теплою водою (36оС —37оС градусів), а потім витерти їх. Через 7-10 днів ноги можна не витирати насухо, нехай вони обсихають на повітрі. А щоб підвищити стійкість організму до швидких і різких охолоджень, повітряні ванни приймають інакше. Вранці, якщо температура повітря не вище +17оС — +20оС, вийдіть на балкон у купальнику, трусах і майці або без неї. З появою «гусячої шкіри» починайте робити гімнастичні вправи. При зниженні температури до 5оС треба перейти в приміщення. Після 20 — 30 хвилин повітряних ванн переходіть до водних процедур, які, є ефективним засобом загартовування, впливають на організм — поліпшують теплорегуляцію й обмін речовин, активізують діяльність серцево-судинної й дихальної систем.
Загартовування водою можна починати в будь-який час року з обтирань за умови, що температура повітря в приміщенні не нижче 18оС —20оС. ОБТИРАННЯ - своєрідна підготовка до таких найбільш сильних процедур, що гартують, як обливання й душ. Для першого обтирання температура води повинна бути не нижче 36оС —34оС. Через кожні три процедури знижуйте її на один - два градуси й доведіть до 12 градусів (якщо ви молоді й практично здорові). Дітям і людям похилого віку досить знизити температуру води до 20 градусів. Обтирання тіла варто проводити в такій же послідовності, як і після повітряних ванн. Тривалість обтирання в міру зниження температури води потрібно поступово зменшувати з 1,5-2 хвилин до півхвилини. ОБЛИВАННЯ водою бажано починати влітку. Лійку, глечик, відро наповніть водою, температура якої 36оС —34оС градуса, і протягом 1,5-2 хвилин послідовно обливайте всі частини тіла, починаючи з голови. Температура води й тривалість процедур регулюються так само, як при обтиранні. Якщо при обливанні з'являється «гусяча шкіра», розітріться злегка рушником або зробіть кілька гімнастичних вправ.
ДУШ - ще більш сильна процедура, що гартує, що поєднує в собі й холодовий і механічний вплив. Але перш ніж приступити до цього виду загартовування, порадьтеся з вашим дільничним лікарем. Починайте приймати душ теплий (температура води 36оС -34оС) протягом 1,5-2 хвилин, потім так само, як при обтиранні й обливанні, поступово знижуйте температуру води на 1-2 градуси, довівши до 20-12 градусів, а тривалістю-до 0,5-1 хвилини. Такі обтирання, обливання й душ підвищують стійкість організму до коротких і різких впливів холоду, добре тонізують організм. Тому їх доцільно робити вранці Удень і ввечері, після роботи або занять фізичними вправами, для зняття стомлення можна користуватися контрастними (то холодною, то гарячою водою) обливаннями й душем. Для першої процедури температура теплої води повинна бути 36-34 градуса, а прохолодної-30-28 градусів. (Зручніше за все приготувати її у двох великих лейках або глечиках.) Протягом 20-30 секунд обливайтеся теплою водою, потім стільки же часу прохолодною й повторіть це 3-5 разів. Через три дні підвищить температуру гарячої води до 36-38 градусів, а холодної - знизьте до 28-26 градусів. Поступово доведіть температуру гарячої води до 40-41 градуса, а холодної-до 18-20 градусів. Також можна проводити й місцеві процедури, що гартують, наприклад, загартовування стіп, поперемінно опускаючи їх то в гарячу, то в холодну воду. Узимку завершуйте контрастні обливання й душ холодною водою, а влітку - гарячою. Дуже корисні обтирання, обливання й душ у поєднанні з повітряними ваннами. Вони підвищують стійкість організму до слабких, але тривалим холодовим впливам. Після водної процедури (температура води 38—36 градусів) лише злегка промокніть рушником поверхню тіла, залишивши дрібні краплі води. Якщо з'явилася «гусяча шкіра», то через одну хвилину зробіть розтирання або кілька фізичних вправ. Через тиждень цей розрив можна збільшити до 2 хвилин, ще через тиждень-до 3 і так далі. Згодом ви помітите, що через 7-10 хвилин «гусяча шкіра» уже не з'являється й ви не зазнаєте ніяких неприємних відчуттів. Щотижня температуру води для обливання й обтирання знижуйте на 1-2 градуси, довівши її до 26-20 градусів.
З початку травня навіть жителі середньої смуги можуть приймати сонячні ванни. Під дією ультрафіолетових променів поліпшується обмін речовин і склад крові, підвищується стійкість організму до впливів зовнішнього середовища. Однак сонце - досить сильний фактор, що гартує, тому, приймаючи сонячні ванни, ураховуйте вікові особливості й стан здоров'я. При загостреннях, наприклад, хронічних захворювань, туберкульозі легенів, атеросклерозі, різних новотворах загартовування сонцем протипоказано. Перед тим як почати приймати сонячну ванну, посидьте кілька хвилин під тентом або під тінистою кроною дерев. Це підготує вас до наступного етапу загартовування, а людям похилого віку і ослабленим замінить сонячну ванну. Тривалість першої сонячної ванни – ні більше п'яти хвилин. Через кожні два дні можна збільшувати її на п'ять-десять хвилин і довести до одної - двох годин у день, але обов'язково під час таких тривалих ванн треба робити десяти - дванадцятихвилинні перерви на відпочинок у тіні. Улітку кращий час для сонячних ванн від-8 годин до 11, навесні й від 11 до 14 годин.
Починайте прийом сонячних ванн із опромінення спини і у жодному разі не натще і не відразу після їжі, а через годину-півтори.

Кiлькiсть переглядiв: 27

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.