ПАМ’ЯТКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ

ЩОДО ПРОФІЛАКТИКИ ГОСТРИХ КИШКОВИХ ІНФЕКЦІЙ,

ЯКІ РОЗПОВСЮДЖУЮТЬСЯ ВОДНИМ ШЛЯХОМ

В літню пору року зростає загроза розповсюдження гострих кишкових інфекції, таких як гастроентероколіти, дизентерія, сальмонельоз, холера, черевний тиф, харчові токсикоінфекції та інші. Свою назву вони отримали тому, що мікроорганізми, які викликають захворювання, перебувають здебільшого у кишківнику людини, звідки виділяються у зовнішнє середовище, а потім із забрудненою водою або їжею потрапляють до травного тракту здорової людини, що призводить до появи нових захворювань.

Загрожує появі кишкових інфекцій також випадкове потрапляння води або полоскання рота при купанні в річках, озерах, ставках.

Характерними ознаками гострих кишкових інфекцій є нудота, блювота, діарея, загальна слабкість, підвищення температури тіла.

При появі клінічних ознак хвороби необхідно ізолювати хворого та негайно звернутися до лікаря, не вдаючись до самолікування.

Для попередження захворювання необхідно дотримуватись простих і доступних кожному правил:

- для пиття і приготування їжі при можливості використовувати бутильовану питну воду;

- обов’язково кип’ятити воду з колодязів та природних джерел;

- бажано кип’ятити воду з джерел централізованого водопостачання;

- суворо дотримуватись правил особистої гігієни – ретельно мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету;

- овочі, зелень, фрукти та ягоди необхідно добре мити під проточною водою та обдавати окропом;

- під час купання у відкритих водоймах не ковтати воду.

Бережіть своє здоров'я та здоров'я близьких Вам людей!

Пам'ятайте, що зберегти здоров'я Вам і Вашим рідним допоможуть

дуже прості правила гігієни!!!

Державна установа «Харківський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»

Гострі кишкові інфекції у дітей, симптоми і лікування

Серед всіх інфекцій, якими хворіють діти, на другому місці за частотою захворювання знаходяться якраз кишкові – після ГРВІ. Взагалігострі кишкові інфекціїдосить поширені серед усього населення, але така «популярність» у дітей має свої логічні пояснення.

Зараження кишковою інфекцієювідбувається фекально-оральним шляхом, тобто через рот. А посередниками можуть бути брудні руки, немиті фрукти, недотримання гігієнічних норм. Тут за дитиною не встежиш. Взагалі кишковим інфекціям найбільше схильні діти у віці до семи років. Адже дитячий імунітет до хвороботворних бактерій і вірусів дуже слабкий у порівнянні з дорослим. Особливо це стосується новонароджених.

Кишкові інфекції у дітей/Files/images/img1.jpg

Кишкова інфекція – це захворювання, викликане хвороботворними вірусами або бактеріями (дизентерійної паличкою, сальмонелою, стафілококом, паличкою черевного тифу, вібріоном холери), яке вражає слизову шлунково-кишкового тракту. Проникаючи в людський організм, збудники кишкових інфекцій починають активно розмножуватися. У результатіпроцес травлення порушується, а слизова кишечника запалюється – чорну справу зроблено.

Залежно від «винуватця» захворювання, джерела інфікування та ураженої ділянки розрізняють безліч кишкових інфекцій:гастрити, дуоденіти, панкреатити, колітита інші.

У повсякденному житті ми контактуємо з мільярдами різних бактерій. Але природою передбачена ціла система захисту людського організму від чужорідного вторгнення: бактерицидними властивостями володіє слина, отруйний шлунковий сік, сприятлива мікрофлора в кишечнику. Але в певних умовах (наприклад, влітку, коли велика кількість споживаної рідини розбавляє наш шлунковий сік) природний захист слабшає, роблячи нас уразливими до різних патогенних організмів. Зараження відбувається також за умови, коли сили ворога переважають наші власні захисні функції, тобто коли атакуючих нас хвороботворних вірусів і мікробів занадто багато.

Джерел зараженнянавколо дитини нереальна безліч:

 • неякісні продукти харчування і питна вода;
 • недотримання правил особистої гігієни: брудні руки, брудні іграшки, контакт з фекаліями (особливо під час прогулянок);
 • порушення умов зберігання і приготування їжі;
 • комахи-переносники;
 • контакт із зараженою землею або піском;
 • контакт з хворою людиною.

/Files/images/1_124.jpg

Симптоми кишкової інфекції

Кожен з них може бути джерелом конкретного кишкового захворювання. Діагноз може поставити тільки лікар і тільки після проведення мікробіологічних аналізів. Не дивлячись на те, щокласифікація кишкових інфекційдуже обширна, майже всі вони мають спільні симптоми прояву:

 • пронос;
 • блювота;
 • нудота;
 • підвищене газоутворення;
 • болі в животі;
 • підвищеннятемператури тіла;
 • відсутність апетиту;
 • загальна слабкість і нездужання.

Пронос– найвірніша ознака кишкової інфекції на відміну від усіх інших. Якщо у дитини температура або біль у животі – це ще не означає, що у нього кишкова інфекція. А наявність проносу завжди говорить саме про це захворювання. До лікування проносу у дітей необхідно підходити відповідально, не дивлячись на видиму несерйозність захворювання. Тому як справжній виснажливий пронос може бути дуже небезпечним для здоров’я і життя дитини.

Лікування кишкової інфекції у дітей

/Files/images/provilaktyka_kyshkovyh_infekcij.jpg

Якщо дитина починає поносити і (або) рвати, вона стовідсотково хвора, і батькам слід негайно почати вживати певні заходи. Найбільша помилка батьків – прагнення припинити, здавалося б, небажані прояви хвороби. Але в перші години цього робити категорично не можна, тому як блювота і пронос – цезахисна реакція організму, який намагається самоочиститись від токсинів. Зупинка очищення призведе до ще більшої інтоксикації. Більш того, якщо ви точно знаєте, що дитина щось не те з’їла і підвищення температури та біль у животі викликані саме цим, необхідно спровокувати рятівну блювоту або дефекацію (наприклад, постановкою очисної клізми).

Важливо при цьому постійнозаповнювати втрати рідини і мінеральних солей(калію, натрію, кальцію). Зневоднення і демінералізація дуже небезпечні не тільки для здоров’я, але і для життя дитини. Тим більше, у дітей ці процеси відбуваються дуже стрімко, оскільки запаси води і солей в дитячому організмі дуже невеликі, і часто в таких ситуаціях рахунок йде на години. Ви повинні подбати про те, щоб дитина пила багато рідини. Поїти необхідно спеціальними розчинами, порошки для приготування яких продаються в кожній аптеці (наприклад, Регідрон). Але якщо це тимчасово неможливо (під рукою такого не виявилося), давайте дитині пити що завгодно: воду, зелений чай, компот із сухофруктів, відвар родзинок або шипшини – тільки несолодкі. Ніяких соків і молочного!

Засоби від кишкової інфекції у дітей

При гострих кишкових інфекціях застосовуєтьсясольовий розчин: 1 чайна ложка кухонної солі , 4 чайних ложки цукру і 1,5 чайних ложки питної соди на літр води. Поїти дитину потрібно по 2-3 чайних ложки кожні 3-5 хвилин.

Якщо дитина рве, то пити необхідно маленькими порціями, щоб не провокувати повторні напади, – буквально по ковтку, але дуже-дуже часто. Заповнення рідини – найголовніше зараз завдання, в іншому випадку (якщо напоїти не виходить, триває часта блювота) необхідно ставити крапельниці, причому негайно.

Щоб переконається в тому, щонадходження рідини в організмвідбувається в достатній мірі, стежте за сечею дитини: якщо вона світла (в ідеалі – прозора) – дефіциту рідини немає.

Найкраще давати дитинітепле пиття(температури тіла): в такому випадку всмоктування рідини із стінок кишечника в кров відбуватиметься максимально в короткі терміни, що зараз вкрай важливо.

Профілактика кишкових інфекцій

/Files/images/2.gif

З малих роківпривчайте дитину до гігієни. Вона повинна обов’язково мити з милом руки після туалету, прогулянки, а також перед їжею. Вчити дітей найкраще власним прикладом;

 • Якщо ваша дитина грає в пісочниці, стежте, щоб вона не була туалетом для собак і кішок;
 • Ретельно мийте всі овочі і фрукти, якщо ви збираєтеся їсти їх сирими;
 • Іграшки дитини повинні бути чистими, адже вона постійно тягне їх до рота;
 • Зберігайте взуття і вуличний одяг в окремій шафі, своєчасно прибирайте у будинку;
 • Привчите малюка їсти виключно вдома, так як споживання їжі на вулиці робить дотримання норм гігієни практично неможливим;
 • Якщо дитина захворіла, необхідно ізолювати її від інших членів сім’ї, забезпечивши спокій, постільний режим і окремий посуд;
 • Не варто застосовувати ніяких ліків без призначення лікаря. Виняток становлять препарати з лакто- і біфідобактеріями.

Також слід особливо стежити за тим, що ви даєте пити дитині, і, звичайно, п’єте самі. Вода, що тече по трубах наших будинків, нехай навіть потім і очищена різними фільтрами, бажає кращого. Найкращим рішенням тут буде доставити воду для пиття від компаній, які офіційно цим займаються. Така вода відповідає всім санітарним нормам і є безпечною для здоров’я вашої родини.

(рус. Также следует особо следить за тем, что вы даете пить ребенку, и, конечно, пьете сами. Вода, текущая по трубам наших домов, пусть даже потом и очищенная различными фильтрами, желает лучшего. Самым верным решением здесь будетдоставить водудля питья от компаний, которые официально этим занимаются. Такая вода соответствует всем санитарным нормам и является безопасной для здоровья вашей семьи.)

Якщопрофілактика кишкових інфекційу дітей не дала результату, ви її не вберегли і стан дитини погіршується, – негайно звертайтеся до лікаря. У цьому випадку не варто займатися самолікуванням, так як це може бути небезпечно для здоров’я малюка і навіть його життя.

Кiлькiсть переглядiв: 5342

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.